W skrócie. Czym są kryptowaluty i jak na nich zarabiać?

Czy słyszysz, jak Twoi sąsiedzi, koledzy, przyjaciele i wszyscy wokół Ciebie sto razy dziennie dyskutują o tym, jak zarabiają na kryptowalutach, zgadują, kim jest Satoshi Nakamota, spierają się o to, jak dobrze Vitalik Buterin mówi po rosyjsku? Najwyższy czas, abyśmy dotarli do sedna sprawy,

Jak to się wszystko zaczęło
3 stycznia 2009 roku Satoshi Nakamoto (prawdopodobnie, za tym pseudonimem kryje się grupa osób) ukończył kod programistyczny bitcoina – pierwszej kryptowaluty. Tego dnia został wygenerowany pierwszy blok i wydobyto pierwsze 50 bitcoinów. W ten sposób świat dowiedział się o technologii blockchain, która jest obecnie wykorzystywana daleko poza cyfrowymi pieniędzmi.

Ile jest obecnie kryptowalut
Obecnie istnieje już ponad 1 500 różnych kryptowalut. Jednak Twoi znajomi mówią prawdopodobnie tylko o 10-20 – tych wiodących pod względem kapitalizacji.

Jak ludzie zarabiają cyfrowe pieniądze
Ok, najważniejsze pytanie brzmi: jak zdobyć kryptowalutę? Istnieje kilka sposobów. Głównym z nich jest mining, czyli otrzymywanie wynagrodzenia za łączenie transakcji w bloki i obliczanie odpowiedniego klucza do zapieczętowania bloku. Można to robić na własnym sprzęcie, można korzystać z cudzego, który jest udostępniany do wynajęcia i może znajdować się nawet na innym kontynencie. Ten rodzaj wydobycia nazywany jest wydobyciem w chmurze. Większość istniejących walut może być wydobywana.

Co to jest giełda kryptowalut?
Inna opcja – kupić pożądaną kryptowalutę w wymienniku, który pojawił się w sieci w wystarczającej ilości, ale po niekorzystnym kursie (zwykle +7-10% do oficjalnego), lub na giełdzie. Jednak, aby umieścić pieniądze na platformie handlowej nie jest również zbyt łatwe, będziesz musiał przynajmniej przejść proces weryfikacji tożsamości, czyli wysłać swój paszport, pozwolenie na pobyt i inne dane osobowe.

Czy jest możliwe, aby uzyskać cyfrowe pieniądze i nie wydawać prawdziwych pieniędzy?
Jest jeszcze jeden sposób na zdobycie monet – nie wiąże się on z żadnymi kosztami materialnymi, ale zajmie sporo czasu. Jest to poszukiwanie różnych “żurawi”, airdrop – mówiąc prościej, darmowych wysyłek różnych kryptowalut. Istnieje wiele możliwości, od grania na maszynach, do prowadzenia projektów społecznościowych w odpowiednim języku. Możesz również otrzymać darmowe monety w wyniku hardforka – rozdzielenia oryginalnego łańcucha walutowego na dwa nowe.

Jak zarabiać na kryptowalutach
Teraz naprawdę możesz zarabiać na pieniądzach cyfrowych, ale musisz być przygotowany na to, że możesz stracić wszystkie swoje pieniądze w jednej chwili. Jeśli nie brać pod uwagę górnictwa, w którym złożoność sieci ciągle się zmienia, a o którym mówiliśmy wyżej, są jeszcze dwa inne sposoby. Wybór pomiędzy wszystkimi opcjami jest złożony i zależy od konkretnego momentu.

Czym jest handel cyfrowymi pieniędzmi
Pierwszym z nich jest trading, czyli handel kryptowalutami, można się tu kierować albo analizą techniczną wykresów wzrostowych (pomaga daleko nie zawsze), albo informacjami insiderskimi i nie tylko o tym czy innym projekcie. Z reguły ważne wiadomości zawsze wpływają na kurs pieniądza cyfrowego. Inna strategia – holding, nazywana jest również “hold” lub “hodgepodge”. To jest tak proste, jak to tylko możliwe – kupić monety i zapomnieć o nich na długi okres czasu, w nadziei, że kurs znacznie wzrośnie.

Czy można zarobić inaczej
Drugim jest udział w ICO, czyli pierwszej ofercie publicznej tokenów. Jest to podobne do crowdfundingu, gdzie startup zbiera pieniądze na wypuszczenie swojego produktu. Inwestowanie w ICO jest bardzo ryzykowne, ponieważ tak wiele projektów albo bankrutuje, albo po prostu zbiera pieniądze i przestaje istnieć, ale jeśli się powiedzie, może przynieść bardzo wysokie zyski.

Czy istnieje sprawdzony sposób, który przyniesie absolutne zyski?
O tym, jak inwestować w kryptowaluty, dyskutują czołowi analitycy i biznesmeni. Niektórzy uważają wszystkie cyfrowe pieniądze za piramidę, bańkę, wielkie oszustwo, podczas gdy inni przewidują wzrost bitcoina do 100.000 już w 2018 roku. W każdym razie, jeśli masz zamiar zanurzyć się w tym świecie – trzeba śledzić wszystkie nowości w branży i zrozumieć wszystkie procesy w sposób bardziej szczegółowy. Z pewnością Ci w tym pomożemy.